• Bugün: Pazar, Ocak 16, 2022

Valiliklerden eğitim açıklaması

Tayfun Yalın
Şubat27/ 2021

Valilikler, Mart ayı itibarıyla okulların açılmasına ilişkin açıklama yayınladı. Açıklamalarda, yüz yüze eğitimle ilgili kararların Pazartesi yapılacak Kabine Toplantısı sonrasında netleşeceği belirtildi. Valilik açıklamalarında, “1 Mart 2021 Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde alınan kararlar çerçevesinde her ilimiz içerisinde bulunulduğu ilan edilen risk grubu seviyesine dair belirlenen kurallara göre Hıfzıssıhha Kurullarımızca gerekli adımlar atılacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Valilikler, Mart ayı itibarıyla okulların açılmasına ilişkin açıklama yayınladı. Açıklamalarda, yüz yüze eğitimle ilgili kararların Pazartesi yapılacak Kabine Toplantısı sonrasında netleşeceği belirtildi. Valilik açıklamalarında, “1 Mart 2021 Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde alınan kararlar çerçevesinde her ilimiz içerisinde bulunulduğu ilan edilen risk grubu seviyesine dair belirlenen kurallara göre Hıfzıssıhha Kurullarımızca gerekli adımlar atılacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Valiliklerden  eğitim açıklaması

Başta İstanbul Valiliği ve Ankara Valiliği olmak üzere Türkiye genelindeki il valilikleri, 1 Mart’tan itibaren corona virüs salgınıyla mücadele kapsamında yeni bir sürece girileceğini ve bu süreçte eğitim öğretim kurumlarında 1 Mart 2021 Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınacak kararlar doğrultusunda yeni adımlar atılacağını açıkladı.

Toplantının ardından 81 ilin ayrı ayır içerisinde bulunduğu ilan edilen risk grubu seviyesine dair belirlenen kurallara göre Hıfzıssıhha Kurullarınca gerekli adımların atılacağı belirtildi.

Valiliklerden yapılan açıklamada, “Corona virüs salgınıyla mücadele kapsamında 1 Mart sonrasında yeni bir sürece girileceği ve bu süreçte salgının seyrinin il bazlı takibinin yapılarak uygulanacak tedbirlerin de buna göre belirleneceği kamuoyunun malumudur.

Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunca belirlenen kriterlere göre yapılan değerlendirme çerçevesinde 4 ayrı risk grubu (düşük, orta, yüksek, çok yüksek) tespit edilerek bu risk gruplarına göre uygulanacak tedbir seviyelerinin Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde kararlaştırılabileceği değerlendirilmektedir.

YENİ UYGULAMAYA 2 MART İTİBARİYLE BAŞLANACAK

İçişleri Bakanlığımızın 26 Şubat tarihli Genelgesiyle 1 Mart günü Sayın Cumhurbaşkanımız başkanlığında toplanacak Kabine’de yeni kararlar alınıncaya kadar mevcut tedbirlerin uygulanmaya devam edilmesi gerektiği bildirilmişti.

Kabine Toplantısında eğitim ve öğretime yönelik düzenlemeler de 4 ayrı risk seviyesine göre belirlenecek olup bu nedenle 1 Mart 2021 Pazartesi günü mevcut uygulamaya (15 Şubat’tan bu yana uygulanan; birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan tüm ilkokullarda, köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki resmi ve özel ilkokullar, ortaokullar ve imam hatip ortaokullarının bütün seviyelerinde ve tüm bağımsız resmi anaokulu ve özel eğitim anaokulları ile özel okul öncesi eğitim kurumlarında haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapılması, 22 Ocak’tan beri uygulanan; 8. ve 12. sınıf öğrencileri ile mezunlar için isteğe bağlı açılan destekleme ve yetiştirme kurslarının yüz yüze sürdürülmesi) devam edilecek ve alınan kararlar çerçevesinde yeni uygulamaya 2 Mart 2021 Salı günü itibariyle başlanabilecektir.

1 Mart 2021 Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar çerçevesinde her ilimizde içerisinde bulunulduğu ilan edilen risk grubu seviyesine dair belirlenen kurallara göre Hıfzıssıhha Kurullarımızca gerekli adımlar atılacaktır” denildi.

Ehliyet harcı ne kadar? 2021 Pasaport harçları ne kadar oldu?

Tayfun Yalın
Şubat27/ 2021

Bazı vergi ve harçlara ilişkin düzenlemeler içeren tebliğler, 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek şekilde Resmi Gazete’de yayımlandı. Şimdi vatandaşlar 2021 ehliyet harcı ne kadar sorusuna yanıt arıyor. Peki, 2021 pasaport harçları ne kadar oldu? İşte ehliyet harç ücreti ve pasaport harcı ile ilgili tüm merak edilenler…

Ehliyet harcı ne kadar? 2021 Pasaport harçları ne kadar oldu? 2021 ehliyet harç ücreti ve pasaport harcı

Vatandaşlar tarafından 2021 ehliyet harç ücreti ve 2021 pasaport ücretleri bir süredir merak ediliyordu. Yeni yılda, bazı vergi ve harç tutarlarında, yüzde 9,11 olarak belirlenen yeniden değerleme oranında artışa gidilecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının konuya ilişkin 12 tebliği, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında 1 Ocak 2021’den itibaren yürürlüğe girmek üzere yayımlandı. Peki, ehliyet harç ücreti 2021 ne kadar olacakPasaport harcı 2021 ne kadar? İşte detaylar… Ehliyet nasıl alınır? Yola çıkmadan önce hazır olun! İşte ehliyet almak için adım adım yapılması gerekenler!

2021 EHLİYET HARCI NE KADAR?

Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliğine göre, 1-3 yaş aralığında olan otomobillerin 2021 yılındaki motorlu taşıtlar vergisi (MTV) motor silindir hacmi 1300 cc ve aşağısında olanlar için 1051 lira ile 1261 lira arasında değişecek. Şimdi vatandaşlar tarafından 2021 ehliyet harcı da merak ediliyor.

A sınıfı ehliyet harcı 2021 yılında 272 lira olarak belirlenirken, bu tutar B sınıfı sürücü belgesi harçlarında 820,10 lira olarak uygulanacak.

2020 yılında B sınıfı ehliyet harç ücreti 751,70 TL idi. A sınıfı sürücü belgesi harcı ise 249,30 TL idi.

PASAPORT HARÇLARI 2021

Vatandaşlar tarafından pasaport harç ücretleri de araştırılıyor. Harçlar Kanunu Genel Tebliğine göre, yeni yılda 6 aya kadar pasaportlar için harç tutarı 227,20 lira, 1 yıl süreli olanlar için 332,10 lira, 2 yıl süreli olanlar için 542,20 lira, 3 yıl süreliler için 770,20 lira ve 3 yıldan fazla süreli olanlar için 1085,40 lira oldu.

Gelecek yıl mahkemeye başvurma harçları 27,20 liradan, icraya başvurma harçları 59,30 liradan başlayacak. İflasın açılması veya konkordato isteğiyle masaya katılma harcı 97,70 lira olacak. Ticari amaçlı olmaksızın, yolcuların kendi kullanımları amacıyla yurt dışından getirdikleri telefonların kullanım izni için ödenmesi gereken harç tutarı 2 bin 6 liraya çıktı.https://0645e784cf721ce8dcf3808d9de65096.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-37/html/container.html

Türkiye’nin muvazzaf ve fahri konsolosluklarının 2021 yılında yapacağı işlemlerde uygulayacağı harç miktarlarının hesaplanmasında esas alınacak dolar kuru 7,88 lira olarak belirlendi. Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğine göre, indirimli orana tabi işlemler nedeniyle yüklenilen ve indirim yoluyla giderilemeyen KDV tutarının iade konusu yapılamayacak kısmıyla ilgili sınır, 2021 yılı için 18 bin 900 lira olarak belirlendi.

Öğretmenlere aşı ne zaman yapılacak? İşte öğretmenlerin aşı takvimi

Tayfun Yalın
Şubat27/ 2021

Bu süreçte aşıların, Sağlık Bakanlığına ait iklimlendirme özelliğine sahip, özel tasarlanmış araçlarla il depolarına dağıtımına da başlandı. Aşıların, süreç içinde Türkiye genelinde tüm illere dağıtımı tamamlanacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından geçen aralık ayında yapılan açıklamaya göre, Bilim Kurulunca çeşitli nüfus grupları arasında enfeksiyon kapma, ölüm oranı, olumsuz toplumsal etki riski gibi unsurlar göz önüne alınarak genel öncelikler belirlendi ve bu önceliklere göre aşılama çalışmalarının dört aşamada yürütülmesi planlandı.

İlk aşamada sağlık çalışanları, 65 yaş üstü vatandaşlar ile yaşlı, engelli, koruma evlerinde kalanlar gibi toplu ve kalabalık yerlerde yaşayan yetişkinler aşılanacak.

İkinci aşamada toplumun işleyişi için gerekli sektörlerde ve yüksek riskli ortamlarda bulunan ve kritik işlerde çalışan kişiler ile 50 yaş ve üzeri en az bir kronik hastalığı bulunan kişiler aşılanacak.

Üçüncü aşamada, 50 yaş altı en az bir kronik hastalığı bulunan vatandaşlar, genç yetişkinler, ilk iki grupta yer almayan sektör ve mesleklerde çalışanlar aşı olacak.

Dördüncü ve son aşamada ise ilk üç grubun dışında kalan tüm bireyler aşılanacak

.24 Şubat’ta ilk olarak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Çorum’un Sungurlu ilçesindeki Arifegazili İlkokulunda görev yapan öğretmenler, Kovid-19 aşısının 1. dozunu yaptırdı. Öğretmenlerin aşılanma süreci yüz yüze eğitime geçiş sürecindeki sıralamaya göre sürdürülecek.

Bu doğrultuda ülke genelinde 15 Şubat’ta yüz yüze eğitime geçen köy okullarındaki öğretmenlere Kovid-19 aşısı uygulanmaya başladı. Köy okulları ile aynı tarihte yüz yüze eğitime başlayan anaokullarındaki öğretmenlerin de aşılanması başlayacak.

ÖĞRETMENLERİN AŞI TAKVİMİ

Normalleşme süreci kapsamında ilkokullarda, 8. ve 12. sınıflarda 1 Mart 2021 Pazartesi günü itibarıyla yüz yüze eğitime başlanacak. Bu nedenle aşılama sürecine buralarda görev yapan öğretmenler ile devam edilecek. Öte yandan çok programlı anadolu liseleri, güzel sanatlar liseleri ve spor liselerinin tüm sınıfları da uygulama derslerini 1 Mart 2021 tarihinden itibaren yüz yüze gerçekleştirmeye başlayacak. Dolayısıyla yüz yüze eğitime başlayan bu alanların öğretmenleri de aşılama konusunda öncelikli olarak alınacak.

Yüz yüze eğitime başlayacak olan ilkokul ve ortaokul kademesindeki özel eğitim okullarıyla diğer okullar bünyesindeki özel eğitim sınıflarının öğretmenlerine de aşılama konusunda öncelik tanınacak. Öğretmenlerin aşılanmasına mart boyunca aralıksız olarak devam edilecek. Sağlık Bakanlığının Sinovac ile yaptığı sözleşme kapsamında yeni aşıların mart ayında Türkiye’ye ulaşması ile aşılama süreci de hız kazanacak.


ÖĞRETMENLER NASIL AŞI RANDEVUSU ALACAK?

Öğretmen aşı randevusu alma işlemi de şimdiden merak ediliyor. Öğretmenler de tıpkı diğer vatandaşlar gibi kendilerine aşı sırasının gelip gelmediğini aralarında boşluk bırakarak sırasıyla “AŞI”, “T.C. kimlik numarası” ve “T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi”ni yazıp 2023’e kısa mesaj göndererek öğrenebiliyor.

Aşı sırası gelen vatandaşlar, “mhrs.gov.tr” ve “enabiz.gov.tr” internet siteleri üzerinden, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) aracılığıyla, e-Nabız mobil uygulamalarıyla ve “Alo 182” hattı üzerinden randevu oluşturabiliyor.

kaynak: https://caddehaber.com/?p=697

26 Şubat COVİT-19 tablosu açıklandı

Tayfun Yalın
Şubat26/ 2021

26 Şubat 2021 Türkiye’nin güncel korona virüs verileri açıklandı.

Türkiye’de korona virüs nedeniyle son 24 saatte 74 kişi hayatını kaybetti, yeni vaka sayısı ise 9 bin 205 oldu. İşte 26 Şubat korona virüs tablosunda son durum…

Türkiye’de korona virüs nedeniyle son 24 saatte 74 kişi hayatını kaybetti, yeni vaka sayısı ise 9 bin 205 oldu. 10 bin 282 kişinin Kovid-19 tedavisinin tamamlanmasıyla iyileşenlerin sayısı 2 milyon 556 bin 785’e yükseldi. Toplam test sayısı 32 milyon 939 bin 661’e ulaştı. Toplam vaka sayısı 2 milyon 683 bin 971, vefat sayısı 28 bin 432, ağır hasta sayısı 1195 oldu.

Haftalık verilere göre, bu hafta hastalarda zatürre oranı yüzde 4,2, yatak doluluk oranı yüzde 48,5, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 60,3, ventilatör doluluk oranı yüzde 30,4, ortalama temaslı tespit süresi 8 saat, filyasyon oranı ise yüzde 99,9 olarak kayıtlara geçti.

Kaynak: https://www.mynet.com/son-dakika-26-subat-koronavirus-tablosu-aciklandi-110106739903

En pahalı taksi yolculuğu

Taksi
Wolves
Ocak27/ 2015

Bursa’da sokağa çıkma yasağına rağmen taksi ile gezintiye çıkan müşteri, bahanelerle saatlerce polisleri uğraştırdı. Polis ekiplerine, “Kızım hasta onun yanına hastaneye gidiyorum” dedi. Gazetecilere ise ” Sen sor diye ve Böyle oluyor demi” diyerek cevap verdi. Ayrıca K.Ç.,’ye sokağa çıkma yasağını ihlal ettiği, maske takmadığı, araçta sigara içtiği için 10 bin TL para cezası kesildi. Okumaya Devam Et→

Uzungöl – Trabzon Karadeniz

Uzungöl
Wolves
Ocak27/ 2015

Trabzon’da, dünyaca ünlü turizm merkezi Uzungöl’de kentsel dönüşüm projesi sürüyor. Proje kapsamında göl kıyısını çevreleyen kaçak yapılar yıkılacak, görüntü kirliliği ortadan kaldırılarak, görsel estetiğe sahip, doğal rekreasyon alanları oluşturularak gölün çevresi tamamen açılacak.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Çok daha yeşil bir göl çevresi oluşturmaya çalıyoruz. Hedefimiz 2022 yılı sonuna gelindiğinde çok daha farklı bir Uzungöl ortaya çıkarmak” dedi.

Okumaya Devam Et→

Perşembe Yaylası

Perşembe yaylası
Tayfun Yalın
Ocak27/ 2015

PERŞEMBE YAYLASI

Persembe Yaylası bulunduğumuz coğrafik kıtada bir benzeri bulunmayan Perşembe Yaylası Menderesleri’nin bir dünya mirası olarak korunması amacıyla tescil işlemleri son aşamadadır

Rakımı yaklaşık 1.500 m. civarındadır. Her yıl Temmuz ayı içinde yayla şenlikleri yapılmaktadır. Şenliklerde çeşitli yarışmalar, folklor gösterileri, konserler, sosyal ve kültürel etkinlikler, güreş müsabakaları, at yarışları vb. etkinlikler düzenlenmektedir. Yayla yolunun büyük kısmı asfalt, kalanı stabilize yoldur.

Okumaya Devam Et→

Recep Tayyip Erdoğan

Recep Tayyip Erdoğan
Wolves
Ocak27/ 2015

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 67. yaş günü bugün. Recep Tayyip Erdoğan #İyikiDoğdunMilletinAdamı” etiketiyle yapılan paylaşımlarda duygu dolu mesajlar yer aldı Twitter da. Recep Tayyip Erdoğan cok sevindi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 26 Şubat 1954’te İstanbul’da dünyaya geldi. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında merak edilenler ve doğum günü mesajları burada okuyabilirsiniz.

Continue Reading

Top 8 Awesome Pictures

Wolves
Ocak27/ 2015

Cosmos Flatland! Extraordinary claims require extraordinary evidence. Tunguska event two ghostly white figures in coveralls and helmets are soflty dancing vastness is bearable only through love, Sea of Tranquility. Dream of the mind’s eye, science, billions upon billions. Continue Reading

BMW M4 vs 5 Lexus RC

Süre: 00:19:02
Wolves
Ocak26/ 2015

Cosmos Flatland! Extraordinary claims require extraordinary evidence. Tunguska event two ghostly white figures in coveralls and helmets are soflty dancing vastness is bearable only through love, Sea of Tranquility. Dream of the mind’s eye, science, billions upon billions. Okumaya Devam Et→