• Bugün: Cumartesi, Şubat 27, 2021

Kağıthane’deki bu görüntüler şaşkına uğrattı

sokaga çıkma yasagı
Moonlight
Şubat27/ 2021

Koronavirüs tedbirleri kapsamında hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağın da Kağıthane’deki görüntüler şaşkına uğrattı.

sokaga çıkma yasagı
Kağıthane de kalabalık

Pandemi de artan vakalar nedeniyle hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Cuma günü saat 21.00’de başlayan kısıtlama Pazartesi 05.00’e kadar devam ediyor. Kısıtlama günlerinde ise vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamaları için saat 17.00’a kadar eve en yakın markete gitmeleri serbest ancak bazı vatandaşlar bu durumu fırsata çevirip dakikalarca dışarıda kalarak, park ve bahçelere gidiyor.

Kağıthane Meydanında ki kalabalık görüntüleri ise şaşkına uğrattı. Sosyal mesafe ve maske kuralınauyulmadıgı görüldü. Dışarı çıkan vatandaşların kimi market için, kimi çocuğunu parka götürdüğünü kimi de hava almaya çıktığını söyledi. Yasak kapsamında için de uygulanan cezai işlemlerden endişelenmeyen vatandaşların açıklamaları şaşırttı.

“BEN HASTALIK GEÇİRDİM BANA BİR ŞEY OLMAZ”

Okul arkadaşlarıyla bir araya gelen 5 kişilik grup sosyal mesafesiz ve maskesiz halde parkta toplandı. Kurs için dışarı çıktıklarını dile getiren öğrencilerden biri yasaktan haberdar olmadığını söyleyerek, “Ben iki defa hastalığı geçirdiğim zaten. O yüzden korkmuyorum. Bize bir şey olmaz” diye konuştu.

“ÇAY İÇTİĞİMİZ İÇİN MASKE TAKMADIK”

Ceza yazılması konusunda endişesi olmadığını söyleyen bir vatandaş ise, “Oturuyoruz, muhabbet ediyoruz arkadaşlarla. Çay, sigara içtiğimiz için de maske takmadık. Mahallemizde oturuyoruz. Evim yakın zaten ceza yazılmasından endişeleneceğim bir şey yok” diye konuştu. Bisikletiyle parkta dolaşan bir genç ise, “Yasaktan muaf değilim ama çıktım. İnsanlar 17.00’ye kadar serbest zaten. Alışverişi bahane edip dışarı çıkıyor, ben de bahane ederek dışarı çıktım” diye kednini savundu.

Survivor Çağrı diskalifiye mi oluyor?

survivor ÇAĞRI
Moonlight
Şubat27/ 2021
survivor ÇAĞRI
SURVİVOR ÇAĞRI DİSKALİFİYE Mİ OLUYOR?

Survıvor un yeni bölüm fragmanı yayınlandı. Bugün ekrana gelecek bölümde Ünlüler ve Gönüllüler hem ödül hem de dokunulmazlık oyunu için yarışacak. Fragmandaki görüntülerde, ada konseyinde Acun Ilıcalı’nın Çağrı’ya uyarıda bulunuyor. Bu uyarı diskalifiye  mi olacak sorusunu akıllara getiriyor. Çağrı neden uyarı aldı? İşte detaylar…

TV8 ekranlarında yayınlanan Survivor’ın yeni bölüm fragmanında Çağrı ve Öykü arasında ciddi gerginlik yaşanıyor. Birbirlerini uzun zamandır tanıyan ikili araların da yaşanan tartışma takıma da yansıyor.

Öykü ve Çağrı arasında anlaşmazlık
Öykü ve Çağrı arasında ne oldu?

‘Benim 3, 3.5 ay burada kalmam gerekiyor arkadaşlar deyip 1.5 ay şuradan kalkmadın Çağrı, bir tane bir şey yapmadın’ diyen Öykü , Çağrı ile arasında tartışma başlıyor.

Takıma yansıyan gerginlik Doğan ve Barışı da etkiliyor. Adada yaşanan gerginlik ödül oyununda da kendini gösteriyor. Sergen ve İsmail arasında oyun sırasında ufak bir atışma yaşanıyor. Batuhan ise oyun kaybettiği için sinirlerine hakim olamıyor.

Fakat en çarpıcı nokta konsey oluyor.

konsey
KONSEYDE NE OLDU?

Dokunulmazlık oyunu sonrası ise yarışmacılar konseye geliyor. Bir eleme adayının çıkacağı konseyde geçtiğimiz günlerde Çağrı’nın yaptığı hareket gündem oluyor.

‘Sahte bir kabadayılık diyen’ Çağrı daha sonra Acun Ilıcalı’dan uyarı alıyor. Fragmanda, ‘O hareket hiç hoş bir hareket farkındasın değil mi?’ diyen Ilıcalı, ‘Yarışma kuralları var sen sinirini burada deşarj etme’ diyerek açıklama yapıyor. Yapılan bu uyarı ile akıllara ‘Çağrı diskalifiye mi olacak?’ sorusunu getirdi.

Sokakta bulduğu bir poşet altını çaldı

Bir poşet altın
Moonlight
Şubat27/ 2021

Denizli’nin Merkezefendi ilçesinde Emre Taysi, kaldırımdaki motosikletinin üzerinde telefonla konuşurken, cebinde, içerisinde 40 bin TL değerinde altın bulunan poşeti düşürdü. Arkasından gelen ve poşetin düştüğünü gören bir kişi ise poşeti alıp cebine koyarak uzaklaştı. Bu anlar ise bir iş yerinin güvenlik kamerası tarafından kaydedildi.

Bir poşet altın
Cebinden 40 bin tL yi düşürdü.

Olay, dün Ördek caddesin de yaşandı. Motosikletiyle caddede seyir halinde giden EMRE TAYSİ ,telefonla konuşmak için kaldırımda durdu. O sırada telefonla konuşan TAYSİ, cebin’nin, içinde ki 40 bin TL değerinde altın bulunan poşeti düşürdü. Telefon konuşmasından sonra poşetin cebinde olmadığını fark eden TAYSİ, altın dolu poşeti aramasına rağmen bulamayınca polise başvurdu.

Alıp cebine koyduktan sonra uzaklaştı

Altın dolu poşetin bulunması için çalışma başlatan polis ekipleri, çevredeki bütün güvenlik kamera kayıtlarını inceledi. Kayıp poşet incelemerden sonra , bir iş yerinin güvenlik kamera kayıtlarında ortaya çıktı. Görüntüde telefonla konuşan Emer Taysi’nin cebinden poşetin düşmesi, ardından da poşetin düştüğünü gören kimliği belirsiz kişinin, poşeti yerden alıp cebine koyduktan sonra uzaklaştığı görüldü. Polisin, altın dolu poşeti alıp, giden kişinin bulunması için çalışmalara devam ediyor.

Diva için 55 tilki… Bülent Ersoy kürk sevdasından vazgeçmiyor

Moonlight
Şubat27/ 2021

Bülent Ersoy kürk sevdasından vazgeçmiyor. Daha önce birçok kez eleştirilen diva , yeni bir kürk aldı. Ünlü sanatçının kürkü için 450 bin TL ödediği iddia edildi.

Diva’nın yeni kürkü olay konusu oldu. Daha önce de kürk giydiği için eleştiri okları alan Bülent Ersoy, tepkilere rağmen kürk sevdasından vazgeçmiyor.

Diva, bu sefer 55 tilkinin kürkünün kullanıldığı özel üretim palto için 450 bin TL ödedi.

Geçtiğimiz aylarda üzerinde tilki kafalarının bulunduğu bir kürk satın aldığı için günlerce eleştirilere maruz kalan Bülent Ersoy, bu sefer de yeni kürküyle gündeme geldi.

55 TİLKİNİN KÜRKÜ KULLANILDI
Diva, 4 ay önce sipariş ettiği ‘rönar arjante’ cins gümüş tilki kürküyle mağazada pozlar verdi. Diva’nın yeni kürkü için 55 tilkinin kürkü kullanıldığı gelen iddialar arasında. Özel tasarım olan paltonun fiyatı ise 450 bin TL.

55 TİLKİ VE 450 BİN TL!
BÜLENT ERSOY 450 BİN TL’YE 55 TİLKİ

TEPKİ ÇEKTİ
Bülent Ersoy’un kürklü fotoğrafları büyük tepki çekti. Bazı hayvan severler Diva’nın fotoğrafının altına ‘Nietzsche dediği gibi “dünyanın en acımasız hayvanı insandır” sözünün vücut bulmuş halidir Bülent Ersoy’ yorumunda bulundu.

VASİYETİMDEN ÇYDD’Yİ ÇIKARDIM!

Geçtiğimiz aylarda Bülent Ersoy’un “Kürklerimi Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bağışlayacağım” sözlerinden sonra dernek “Bu bağışı kabul edemeyiz” açıklamasını yapmıştı. Diva da derneği vasiyetnamesinden çıkardığını : “Varlığımın bir kısmını bağışlamıştım, vasiyetnamemi yeniden düzenlettim.” sözleriyle açıklamıştı.

Bülent Ersoy’un kürk bağışı açıklaması tartışma yarattı. Ünlü sanatçı, geçen hafta Nişantaşı’ndaki bir mağazadan iki kürk satın almış ve gazetecilere toplam değeri 2.5 milyon lirayı bulan 22 kürkünü Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne (ÇYDD) bağışlayacağını açıklamıştı. Ancak dernek yönetiminden hiç beklemediği yanıt aldı.

Bu açıklama üzerine Bülent Ersoy, ÇYDD’yi vasiyetnamesinden çıkardı. Ersoy, Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Ben bu hediyemi, bu tarz spekülasyonlar oluşmadan önce yüreğimdeki samimi duygularımla bir röportajım esnasında beyan etmiştim. Muhterem dinleyicilerimden gelen bazı olumsuz yorumlar üzerine; kendimi aklamak ve paklamak adına kimseyi ya da kurum ve kuruluşları kullanmak değildi niyetim.

Geçtiğimiz yıllarda avukatlarıma kaleme aldırmış olduğum vasiyetnamemde hatırı sayılır taşınır ve taşınmaz mal varlığımın bir kısmını Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bağışlamıştım. Dernek tarafından yapılan bu açıklamalar üzerine değerli avukatlarıma talimat vererek vasiyetnamemi yeniden düzenlettim. 3. maddede yer alan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’neyapmış olduğum bağışlarımın iptalini gerçekleştirdim.”

ATATÜRK’DE KULLANIYORDU
Diva açıklamasını bu şekilde sonlandırdı: “İlkelerinden esinlendiğinizi belirttiğiniz dünya lideri, çağdaşlığın en yüce temsilcisi, başkomutan büyük ATATÜRK ’ün ve dünya tarihinin en görkemli imparatorluklarından Osmanlı İmparatorluğu’nun muhteşem padişahlarının da kürk kullandıklarını sizlere hatırlatırım.”

Hakan Taşıyan için acil böbrek çağrı!

Hakan Taşıyan
Moonlight
Şubat27/ 2021

Yaklaşık dört aydır hastanede tedavi gören ünlü şarkıcı Hakan Taşıyan ‘ın sağlık durumu böbrek yüzünden ciddiyetini koruyor. Taşıyan’ın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, çok acil olarak karaciğer ve böbrek nakli olması gerektiği belirtildi.

Bir döneme damgasını vuran sanatcı ve şarkıcı Hakan Taşıyan uzun süredir böbrek sağlık sorunları yaşıyor. Yaklaşık dört aydır hastanede tedavi gören Sanatçı Hakan Taşıyan’ın durumunun ciddiyetini koruduğu duyuruldu. Taşıyan’ın acil böbrek ve karaciğer nakli olması gerektiği ifade edildi. Hakan taşıyan sevenlerine önemli duyuru, başlığıyla yapılan duyuruda şu ifadeler yer aldı:

“Yaklaşık 5 aydır devam eden tedavi sürecimizde, doktorlarımızın yapmış olduğu tetkikler neticesinde, çok acil olarak karaciğer ve böbrek nakli olması gerektiği tespit edilmiştir. Öncelikle birinci derece yakınlarından (aile bireylerinden) alınan kan örnekleri neticesinde böbrek için kız kardeşinin uyumlu olduğu belirtilmiş ancak karaciğer için herhangi bir donör bulunamamıştır.

Valiliklerden eğitim açıklaması

Zofram
Şubat27/ 2021

Valilikler, Mart ayı itibarıyla okulların açılmasına ilişkin açıklama yayınladı. Açıklamalarda, yüz yüze eğitimle ilgili kararların Pazartesi yapılacak Kabine Toplantısı sonrasında netleşeceği belirtildi. Valilik açıklamalarında, “1 Mart 2021 Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde alınan kararlar çerçevesinde her ilimiz içerisinde bulunulduğu ilan edilen risk grubu seviyesine dair belirlenen kurallara göre Hıfzıssıhha Kurullarımızca gerekli adımlar atılacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Valilikler, Mart ayı itibarıyla okulların açılmasına ilişkin açıklama yayınladı. Açıklamalarda, yüz yüze eğitimle ilgili kararların Pazartesi yapılacak Kabine Toplantısı sonrasında netleşeceği belirtildi. Valilik açıklamalarında, “1 Mart 2021 Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde alınan kararlar çerçevesinde her ilimiz içerisinde bulunulduğu ilan edilen risk grubu seviyesine dair belirlenen kurallara göre Hıfzıssıhha Kurullarımızca gerekli adımlar atılacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Valiliklerden  eğitim açıklaması

Başta İstanbul Valiliği ve Ankara Valiliği olmak üzere Türkiye genelindeki il valilikleri, 1 Mart’tan itibaren corona virüs salgınıyla mücadele kapsamında yeni bir sürece girileceğini ve bu süreçte eğitim öğretim kurumlarında 1 Mart 2021 Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınacak kararlar doğrultusunda yeni adımlar atılacağını açıkladı.

Toplantının ardından 81 ilin ayrı ayır içerisinde bulunduğu ilan edilen risk grubu seviyesine dair belirlenen kurallara göre Hıfzıssıhha Kurullarınca gerekli adımların atılacağı belirtildi.

Valiliklerden yapılan açıklamada, “Corona virüs salgınıyla mücadele kapsamında 1 Mart sonrasında yeni bir sürece girileceği ve bu süreçte salgının seyrinin il bazlı takibinin yapılarak uygulanacak tedbirlerin de buna göre belirleneceği kamuoyunun malumudur.

Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunca belirlenen kriterlere göre yapılan değerlendirme çerçevesinde 4 ayrı risk grubu (düşük, orta, yüksek, çok yüksek) tespit edilerek bu risk gruplarına göre uygulanacak tedbir seviyelerinin Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde kararlaştırılabileceği değerlendirilmektedir.

YENİ UYGULAMAYA 2 MART İTİBARİYLE BAŞLANACAK

İçişleri Bakanlığımızın 26 Şubat tarihli Genelgesiyle 1 Mart günü Sayın Cumhurbaşkanımız başkanlığında toplanacak Kabine’de yeni kararlar alınıncaya kadar mevcut tedbirlerin uygulanmaya devam edilmesi gerektiği bildirilmişti.

Kabine Toplantısında eğitim ve öğretime yönelik düzenlemeler de 4 ayrı risk seviyesine göre belirlenecek olup bu nedenle 1 Mart 2021 Pazartesi günü mevcut uygulamaya (15 Şubat’tan bu yana uygulanan; birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan tüm ilkokullarda, köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki resmi ve özel ilkokullar, ortaokullar ve imam hatip ortaokullarının bütün seviyelerinde ve tüm bağımsız resmi anaokulu ve özel eğitim anaokulları ile özel okul öncesi eğitim kurumlarında haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapılması, 22 Ocak’tan beri uygulanan; 8. ve 12. sınıf öğrencileri ile mezunlar için isteğe bağlı açılan destekleme ve yetiştirme kurslarının yüz yüze sürdürülmesi) devam edilecek ve alınan kararlar çerçevesinde yeni uygulamaya 2 Mart 2021 Salı günü itibariyle başlanabilecektir.

1 Mart 2021 Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar çerçevesinde her ilimizde içerisinde bulunulduğu ilan edilen risk grubu seviyesine dair belirlenen kurallara göre Hıfzıssıhha Kurullarımızca gerekli adımlar atılacaktır” denildi.

Ehliyet harcı ne kadar? 2021 Pasaport harçları ne kadar oldu?

Zofram
Şubat27/ 2021

Bazı vergi ve harçlara ilişkin düzenlemeler içeren tebliğler, 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek şekilde Resmi Gazete’de yayımlandı. Şimdi vatandaşlar 2021 ehliyet harcı ne kadar sorusuna yanıt arıyor. Peki, 2021 pasaport harçları ne kadar oldu? İşte ehliyet harç ücreti ve pasaport harcı ile ilgili tüm merak edilenler…

Ehliyet harcı ne kadar? 2021 Pasaport harçları ne kadar oldu? 2021 ehliyet harç ücreti ve pasaport harcı

Vatandaşlar tarafından 2021 ehliyet harç ücreti ve 2021 pasaport ücretleri bir süredir merak ediliyordu. Yeni yılda, bazı vergi ve harç tutarlarında, yüzde 9,11 olarak belirlenen yeniden değerleme oranında artışa gidilecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının konuya ilişkin 12 tebliği, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında 1 Ocak 2021’den itibaren yürürlüğe girmek üzere yayımlandı. Peki, ehliyet harç ücreti 2021 ne kadar olacakPasaport harcı 2021 ne kadar? İşte detaylar… Ehliyet nasıl alınır? Yola çıkmadan önce hazır olun! İşte ehliyet almak için adım adım yapılması gerekenler!

2021 EHLİYET HARCI NE KADAR?

Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliğine göre, 1-3 yaş aralığında olan otomobillerin 2021 yılındaki motorlu taşıtlar vergisi (MTV) motor silindir hacmi 1300 cc ve aşağısında olanlar için 1051 lira ile 1261 lira arasında değişecek. Şimdi vatandaşlar tarafından 2021 ehliyet harcı da merak ediliyor.

A sınıfı ehliyet harcı 2021 yılında 272 lira olarak belirlenirken, bu tutar B sınıfı sürücü belgesi harçlarında 820,10 lira olarak uygulanacak.

2020 yılında B sınıfı ehliyet harç ücreti 751,70 TL idi. A sınıfı sürücü belgesi harcı ise 249,30 TL idi.

PASAPORT HARÇLARI 2021

Vatandaşlar tarafından pasaport harç ücretleri de araştırılıyor. Harçlar Kanunu Genel Tebliğine göre, yeni yılda 6 aya kadar pasaportlar için harç tutarı 227,20 lira, 1 yıl süreli olanlar için 332,10 lira, 2 yıl süreli olanlar için 542,20 lira, 3 yıl süreliler için 770,20 lira ve 3 yıldan fazla süreli olanlar için 1085,40 lira oldu.

Gelecek yıl mahkemeye başvurma harçları 27,20 liradan, icraya başvurma harçları 59,30 liradan başlayacak. İflasın açılması veya konkordato isteğiyle masaya katılma harcı 97,70 lira olacak. Ticari amaçlı olmaksızın, yolcuların kendi kullanımları amacıyla yurt dışından getirdikleri telefonların kullanım izni için ödenmesi gereken harç tutarı 2 bin 6 liraya çıktı.https://0645e784cf721ce8dcf3808d9de65096.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-37/html/container.html

Türkiye’nin muvazzaf ve fahri konsolosluklarının 2021 yılında yapacağı işlemlerde uygulayacağı harç miktarlarının hesaplanmasında esas alınacak dolar kuru 7,88 lira olarak belirlendi. Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğine göre, indirimli orana tabi işlemler nedeniyle yüklenilen ve indirim yoluyla giderilemeyen KDV tutarının iade konusu yapılamayacak kısmıyla ilgili sınır, 2021 yılı için 18 bin 900 lira olarak belirlendi.

Öğretmenlere aşı ne zaman yapılacak? İşte öğretmenlerin aşı takvimi

Zofram
Şubat27/ 2021

Bu süreçte aşıların, Sağlık Bakanlığına ait iklimlendirme özelliğine sahip, özel tasarlanmış araçlarla il depolarına dağıtımına da başlandı. Aşıların, süreç içinde Türkiye genelinde tüm illere dağıtımı tamamlanacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından geçen aralık ayında yapılan açıklamaya göre, Bilim Kurulunca çeşitli nüfus grupları arasında enfeksiyon kapma, ölüm oranı, olumsuz toplumsal etki riski gibi unsurlar göz önüne alınarak genel öncelikler belirlendi ve bu önceliklere göre aşılama çalışmalarının dört aşamada yürütülmesi planlandı.

İlk aşamada sağlık çalışanları, 65 yaş üstü vatandaşlar ile yaşlı, engelli, koruma evlerinde kalanlar gibi toplu ve kalabalık yerlerde yaşayan yetişkinler aşılanacak.

İkinci aşamada toplumun işleyişi için gerekli sektörlerde ve yüksek riskli ortamlarda bulunan ve kritik işlerde çalışan kişiler ile 50 yaş ve üzeri en az bir kronik hastalığı bulunan kişiler aşılanacak.

Üçüncü aşamada, 50 yaş altı en az bir kronik hastalığı bulunan vatandaşlar, genç yetişkinler, ilk iki grupta yer almayan sektör ve mesleklerde çalışanlar aşı olacak.

Dördüncü ve son aşamada ise ilk üç grubun dışında kalan tüm bireyler aşılanacak

.24 Şubat’ta ilk olarak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Çorum’un Sungurlu ilçesindeki Arifegazili İlkokulunda görev yapan öğretmenler, Kovid-19 aşısının 1. dozunu yaptırdı. Öğretmenlerin aşılanma süreci yüz yüze eğitime geçiş sürecindeki sıralamaya göre sürdürülecek.

Bu doğrultuda ülke genelinde 15 Şubat’ta yüz yüze eğitime geçen köy okullarındaki öğretmenlere Kovid-19 aşısı uygulanmaya başladı. Köy okulları ile aynı tarihte yüz yüze eğitime başlayan anaokullarındaki öğretmenlerin de aşılanması başlayacak.

ÖĞRETMENLERİN AŞI TAKVİMİ

Normalleşme süreci kapsamında ilkokullarda, 8. ve 12. sınıflarda 1 Mart 2021 Pazartesi günü itibarıyla yüz yüze eğitime başlanacak. Bu nedenle aşılama sürecine buralarda görev yapan öğretmenler ile devam edilecek. Öte yandan çok programlı anadolu liseleri, güzel sanatlar liseleri ve spor liselerinin tüm sınıfları da uygulama derslerini 1 Mart 2021 tarihinden itibaren yüz yüze gerçekleştirmeye başlayacak. Dolayısıyla yüz yüze eğitime başlayan bu alanların öğretmenleri de aşılama konusunda öncelikli olarak alınacak.

Yüz yüze eğitime başlayacak olan ilkokul ve ortaokul kademesindeki özel eğitim okullarıyla diğer okullar bünyesindeki özel eğitim sınıflarının öğretmenlerine de aşılama konusunda öncelik tanınacak. Öğretmenlerin aşılanmasına mart boyunca aralıksız olarak devam edilecek. Sağlık Bakanlığının Sinovac ile yaptığı sözleşme kapsamında yeni aşıların mart ayında Türkiye’ye ulaşması ile aşılama süreci de hız kazanacak.


ÖĞRETMENLER NASIL AŞI RANDEVUSU ALACAK?

Öğretmen aşı randevusu alma işlemi de şimdiden merak ediliyor. Öğretmenler de tıpkı diğer vatandaşlar gibi kendilerine aşı sırasının gelip gelmediğini aralarında boşluk bırakarak sırasıyla “AŞI”, “T.C. kimlik numarası” ve “T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi”ni yazıp 2023’e kısa mesaj göndererek öğrenebiliyor.

Aşı sırası gelen vatandaşlar, “mhrs.gov.tr” ve “enabiz.gov.tr” internet siteleri üzerinden, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) aracılığıyla, e-Nabız mobil uygulamalarıyla ve “Alo 182” hattı üzerinden randevu oluşturabiliyor.

kaynak: https://caddehaber.com/?p=697

26 Şubat COVİT-19 tablosu açıklandı

Zofram
Şubat26/ 2021

26 Şubat 2021 Türkiye’nin güncel korona virüs verileri açıklandı.

Türkiye’de korona virüs nedeniyle son 24 saatte 74 kişi hayatını kaybetti, yeni vaka sayısı ise 9 bin 205 oldu. İşte 26 Şubat korona virüs tablosunda son durum…

Türkiye’de korona virüs nedeniyle son 24 saatte 74 kişi hayatını kaybetti, yeni vaka sayısı ise 9 bin 205 oldu. 10 bin 282 kişinin Kovid-19 tedavisinin tamamlanmasıyla iyileşenlerin sayısı 2 milyon 556 bin 785’e yükseldi. Toplam test sayısı 32 milyon 939 bin 661’e ulaştı. Toplam vaka sayısı 2 milyon 683 bin 971, vefat sayısı 28 bin 432, ağır hasta sayısı 1195 oldu.

Haftalık verilere göre, bu hafta hastalarda zatürre oranı yüzde 4,2, yatak doluluk oranı yüzde 48,5, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 60,3, ventilatör doluluk oranı yüzde 30,4, ortalama temaslı tespit süresi 8 saat, filyasyon oranı ise yüzde 99,9 olarak kayıtlara geçti.

Kaynak: https://www.mynet.com/son-dakika-26-subat-koronavirus-tablosu-aciklandi-110106739903

En pahalı taksi yolculuğu

Taksi
Wolves
Ocak27/ 2015

Bursa’da sokağa çıkma yasağına rağmen taksi ile gezintiye çıkan müşteri, bahanelerle saatlerce polisleri uğraştırdı. Polis ekiplerine, “Kızım hasta onun yanına hastaneye gidiyorum” dedi. Gazetecilere ise ” Sen sor diye ve Böyle oluyor demi” diyerek cevap verdi. Ayrıca K.Ç.,’ye sokağa çıkma yasağını ihlal ettiği, maske takmadığı, araçta sigara içtiği için 10 bin TL para cezası kesildi. Okumaya Devam Et→