• Bugün: Pazar, Şubat 17, 2019

Filipinler’de müslümanları öldüren savaş uçakları kendi askerlerini vurdu: 10 ölü

Filipinler-müslüman-katliamı
Admin
Haziran01/ 2017

Müslüman kalkışması nedeniyle sıkı yönetim ilan edilen Filipinler’in Mindanao eyaletinde savaş uçakları yanlışlıkla kendi askerlerini vurdu.

Filipinler’de sıkıyönetim ilan edilen Mindanao eyaletine bağlı Marawi kentinde ordu ve müslümanlar arasındaki çatışmalarda 10 askerin dost ateşinde hayatını kaybettiği bildirildi.

Yerel medyadaki haberlere göre, Savunma Bakanı Delfin Lorenzana, katıldığı bir etkinlikte, dün dost ateşinde 10 askerin hayatını kaybettiğini, 8 askerin yaralandığını söyledi.

Lorenzana, askerlerin ordunun, geçen hafta sıkıyönetim ilan edilen Mindanao’nun Marawi kentinde Müslümanlara karşı düzenlediği hava saldırısında yaşamını yitirdiğini ifade etti.

Bakan Lorenzana, kazanın yaşandığı anda orduya ait iki uçağın havada olduğunu ve bunlardan ilkinin hedefleri vurduğunu ancak ikinci uçağın tamamen ıskalayarak kendi askerlerini vurduğunu aktardı.

Yetkililer, konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Filipinler Ordu Sözcüsü Tuğgeneral Restituto Padilla, Associated Press ajansına yaptığı açıklamada, Marawi’de bir jetle müslümanların mevzilerinin bombaladığı sırada, bir bombanın kentteki binaların kontrolünü ele geçiren militanlarla yakın mesafede çatışan ordu birliğine atıldığını söyledi.

Genelkurmay Başkanı Eduardo Ano’nun dost ateşiyle ilgili soruşturma başlattığına dikkati çeken Padilla, “Sıkı prosedürler izlenmesine rağmen, bir dost ateşinin kendi birliklerini vurması durumu en iyi silahlı kuvvetlerde bile olabiliyor.” dedi.

Bu arada yetkililer, Marawi’de 23 Mayıs’tan bu yana devam eden çatışmalarda hayatını kaybeden askerlerin sayısının en az 25’e, müslümanların da 120’ye yükseldiğini açıkladı. Çatışmalarda ayrıca 5 polis yaşamını yitirdi.

YABANCI MÜSLÜMAN SAVAŞÇILAR

Savunma Bakanı Lorenzana, basın toplantısında, Marawi’deki çatışmalarda öldürülen müslümanların arasında 8 “yabancı savaşçı” olduğunu bildirdi. Lorenzana, söz konusu 8 müslümanın arasında bir Çeçen, bir Yemenli, Malezyalılar ve Endonezyalılar olduğunu söyledi.

Lorenzana, öldürülen müslümanların 25’inin de Filipinli olduğunun tespit edildiğini belirtti.

Devlet Başkanlığı Sözcüsü Ernesto Abell, 23 Mayıs’ta resmi ziyaret için Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunan Devlet Başkanı Rodrigo Duterte’nin Marawi’de “kalkışma olduğu gerekçesiyle” anayasanın kendisine verdiği yetkiyle eyalette 60 günlük sıkıyönetim ilan etmişti.

Duterte, Maute’nin Marawi’yi kuşatmasının ardından Moskova’daki resmi ziyaretini yarıda keserek ülkesine dönmüştü. Savunma Bakanı Delfin Lorenzana da ordunun, Marawi’deki bir mülüman liderine yönelik düzenlediği baskının, müslümanlar ile askerler arasında çatışma çıkmasına neden olduğunu belirtmişti.

Duterte, cuma günü Marawi yakınlarında Iligan kentinde askeri birliklere hitaben yaptığı konuşmada, güvenlik güçlerinin izin belgesi olmadan istediği herkesi gözaltına alabileceğini duyurmuştu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Bunları kullanabilirsin HTML Etiketler ve nitelikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>