• Bugün: Cumartesi, Şubat 16, 2019

Israil ve Suudi Arabistan Iran anlaşması

irana-karsi-suudi-arabistanla-gizli-iletisim-halindeyiz-45815
Admin
Kasım21/ 2017

İran’a karşı Suudi Arabistan’la gizli iletişim halindeyiz

İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, Suudi Arabistan ile ülkesinin İran’a karşı ortak endişeler taşıdığını ve bu nedenle “gizli iletişim halinde olduğunu” söyledi.

Steinitz, iletişimin gizli tutulmasının Araplar tarafından istendiğini söyledi. Söz konusu açıklamalar, İsrail Genelkurmay Başkanı Eisenkot’un “İran’a karşı Suudi Arabistan ve diğer ılımlı Arap ülkeleriyle tecrübe ve istihbarat paylaşmaya hazırız” demecinden sonra geldi.

Askeri istihbarat paylaşımı

İsrail ordu radyosuna konuşan Steinitz, bu iletişimin neden gizli tutulduğu yönündeki soruyu, “Biz birçok Müslüman ve Arap ülkesiyle kısmen gizli bağlantılarımız var ve genellikle bu bağlantıdan utanan biz değiliz. Bu ilişkilerin gizli tutulmasını isteyen karşı taraflar. Bizim için sorun değil ancak karşı tarafın isteğine saygı gösteriyoruz. Bu nedenle gizli tutuyoruz.” şeklinde yanıtladı.

Steinitz, ülkesinin diplomatik ilişkisi bulunmayan Suudi Arabistan ile İran’a karşı “ortak endişeler” taşıdığını belirterek, bu nedenle “gizli iletişim halinde olduğunu” ifade etti.

İsrail Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot da geçen hafta Suudi Arabistan’ın “İlaf” gazetesine verdiği röportajda, “İran’a karşı Suudi Arabistan ve diğer ılımlı Arap ülkeleriyle tecrübe ve istihbarat paylaşmaya hazırız.” demişti.

Suudi Arabistan ile İsrail arasında birçok ortak çıkar bulunduğunu savunan Eisenkot, “ABD Başkanı Donald Trump’ın liderliği altında bölgede yeni bir uluslararası ittifak kurma fırsatı bulunuyor. İran tehdidini bertaraf etmek için büyük ve kapsamlı bir stratejik planı hayata geçirmeye ihtiyacımız var.” ifadelerini kullanmıştı.

Bir Suudi Arabistan gazetesine röportaj veren “ilk” İsrail Genelkurmay Başkanı olan Eisenkot, İran’ın Ortadoğu’daki nüfuzunun hem İsrail hem de Suudi Arabistan için kaygı verici olduğunu öne sürmüştü.

Yahudilerle Suud arasında tam bir anlayış birliği mevcut

Eisenkot, şunları kaydetmişti:

“İran’ın planı, iki Şii hilaliyle Ortadoğu’yu kontrol etmek. Bunlardan ilki İran’dan Irak’a, oradan da Suriye üzerinden Lübnan’a uzanıyor. Diğeri ise Bahreyn ve Yemen üzerinden Kızıl Deniz’e uzanıyor. Bunun gerçekleşmesini önlemek zorundayız.”

İran’ın “yayılmacılığı” hakkında Suudi Arabistanlı yetkililerden duyduklarının İsrail’in endişeleriyle birebir aynı olduğunu kaydeden Eisenkot, bu konuda Suudilerle İsrailliler arasında “tam bir anlayış birliği” olduğunu söylemişti.

Arap Birliği dışişleri bakanlarını olağanüstü toplayan Suudi Arabistan, İran’ın saldırganlığına kayıtsız kalmayacağını duyurdu. Zirvenin sonuç bildirgesinde Lübnan’daki Hizbullah örgütü ‘terörist’ olarak tanımlandı.

İran’a karşı ortak toplantı

Arap Birliği dışişleri bakanlarını olağanüstü gündemle toplayan Suudi Arabistan, İran’ın saldırganlığına kayıtsız kalmayacağını resmen ilan etti.

Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da istifa etmesiyle gerilimin zirveye çıktığı bölgedeki son durumu değerlendiren Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr, İran’ı kınadıklarını belirterek gerektiğinde ulusal güvenliklerini korumakta tereddüt etmeyeceklerini aktardı.

Mısır’ın başkenti Kahire’deki aynı zirvede konuşan Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh Halid bin Ahmed el-Halife de, İran’ın Hizbullah aracılığıyla Lübnan’ı tamamen kontrol ettiğini savundu, “Halen İran’ın bölgedeki en büyük kolu terörist Hizbullah’tır” dedi.

El Halife’nin sözleri, toplantının sonuç bildirgesine de yansıdı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Bunları kullanabilirsin HTML Etiketler ve nitelikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>