• Bugün: Pazar, Şubat 17, 2019

Kasten Yaralama Suçunda Dava Zaman aşımı

Kasten Yaralama Suçunda Dava Zaman aşımı
Admin
Kasım15/ 2017

 Kasten Yaralama Suçunda Dava Zaman aşımı

Kasten yaralama suçunda,  dava zamanaşımı 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 66. maddesine göre tespit edilir.

1-)Kasten yarlama suçunda,  dava zamanaşımı 5237 sayılı Türk  Ceza Kanunu’nun 66. maddesine göre tespit edilir.

2-)Kasten yaralama suçu, er, erbaş veya yedek subaylar askere gitmeden önce irtikap edilmesi  halinde,bu suçların soruşturması ve yargılanması,  353 sayılı Kanunu’nun 20. maddesi gereğince, askerlik işlemlerinin bitmesine kadar geri bırakılır.Bu nedenle yargılama ve kovuşturma durdurulur. Dava zamanaşımı işlemez.

3-)Kasten yaralama suçu, teselsülen irtikap edilmiş olabilir. Bu durumda dava zamanaşımı, teselsülün bittiği andan itibaren başlamış olur.

5-)Kasten yaralama suçunda, ilk önce fiili tamınmalamak gerekir. Kasten yaralama suçunda, kemik kırığı, hayati tehlike, yüzde sabit eser, gibi birden fazla netice meydana gelmiş ise, en ağır neticeye göre suç şekli tanımlanır.Kemik kırığı ayrı bir suç, hayati tehlike ayrı bir suç olarak ya da müteselsil suç olarak tanımlanmaz.

6-)Suçun irtikap edildiği ilk gün, zaman aşımı hesabına dahildir. Suç saat 23,30’da  irtikap edilse bile o gün  mürür zamana  dahildir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Bunları kullanabilirsin HTML Etiketler ve nitelikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>