• Bugün: Pazar, Şubat 17, 2019

Katar’dan Türkiye’ye teşekkür

Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Thani
Admin
Haziran29/ 2017

Katar, Türkiye’nin Katar krizi sürecinde ülkesine verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

Washington’da katıldığı panelde Katar ile bazı Arap ülkeleri arasındaki krizi değerlendiren Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Thani, başından itibaren Türkiye’nin verdiği desteğe teşekkür ettiklerini belirterek, “Türkiye, uygulanan blokajdan dolayı Katar’ın tedarik zincirine çok etkili bir şekilde destek verdi. Bu destek için çok minnettarız.” dedi.

Katar Dışişleri Bakanı Thani, “Arab Center Washington” adlı düşünce kuruluşunun ABD’nin başkenti Washington’da düzenlediği “Körfez Krizini Çözmek: Sorunlar ve Çözüm Önerileri” başlıklı panele katıldı.

Konuşmasında Katar’a ilişkin ortaya atılan birçok iddia hakkında “temelsiz” değerlendirmesinde bulunan Al Thani, Doha yönetiminin sorunların çözümünde komşularıyla oturup, konuşmaya hazır olduğunu bildirdi. Bunun, Katar’ın egemenlik haklarından vazgeçebileceği anlamına gelmediğine işaret eden Katarlı Bakan, ilgili uluslararası aktörlerin çabalarıyla söz konusu krizin siyasi bir çözümle sona ermesi gerektiğini kaydetti.

Krizin başından itibaren Katar’a destek veren Türkiye’nin rolüyle ilgili değerlendirmelerini açıklayan Al Sani, Türkiye ile Katar arasındaki ilişkilerin uzun zamana dayalı ve güçlü olduğunu vurguladı.

“TÜRKİYE, TÜM TARAFLARI DİYALOGA DAVET EDİYOR”

Türkiye’nin aynı zamanda diğer Körfez ülkeleriyle de iyi ilişkilerinin bulunduğunu anlatan Al Thani, “Türkiye’nin Katar ile ilişkileri, onların diğer Körfez ülkeleriyle ilişkilerini değersizleştirdiği anlamına gelmez. Onlar tüm tarafları diyaloga davet ediyor.” değerlendirmesini yaptı.

Krizin sağlıklı bir şekilde çözüme kavuşması için diplomatik adımların atılması gerektiğine işaret eden Al Thani, Türkiye’nin izlediği çizginin de bu olduğunu belirtti.

Al Thani, “Türkiye, uygulanan blokajdan dolayı Katar’ın tedarik zincirine çok etkili bir şekilde destek verdi. Bu destek için çok minnettarız ve teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

Bir diğer soru üzerine salı günü ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile yaptığı görüşmenin çok verimli geçtiğini aktaran Al Thani, ABD’li mevkidaşının krizin çözümünde çaba gösterdiğine ve bu çabaların sonuç vermesini umduğuna vurgu yaptı.

Katarlı Bakan, siyasi bir çözümün şart olduğunu ve ilgili ülkelerin bu çözüme katkı sağlayacak yapıcı adımlar atmalarını beklediklerini ifade etti.

 “ULUSAL EGEMENLİĞİMİZDEN TAVİZ VERMEYİZ”

Al Thani, “Bağımsızlığımızı ve ulusal egemenliğimizi ihlal etmediği sürece komşularımızla oturup, tüm sorunları konuşmaya hazırız.” dedi.

Kendilerine iletilen taleplerin gerçekçi olmadığını kaydeden Al Thani, sorunların ancak makul bir zeminde çözülebileceğini bildirdi.

Katar’ın uluslararası toplumun bir parçası olduğunu belirten Al Thani, kendilerine sunulan seçeneğin ise izolasyon olduğunu ve bunu kabul etmeyeceklerini açıkladı.

Bugüne kadar halkların adil bir şekilde yönetilmesi noktasında tavır aldıklarını belirten Al Thani, bundan sonra da bu pozisyonlarını koruyacakları mesajını vererek, şunları söyledi:

“Evet Suriye’de ve Libya’da halkın yanında yer aldık. Halkını bombalayan diktatörlere karşı halkın yanında durduk ancak kriz bölgelerinde arabulucu olma pozisyonumuzu da sürdürdük.”

Bir soru üzerine Al Thani, ABD ile Katar arasında iyi ilişkiler olduğunu ve ABD’nin ülkelerindeki üssünün pazarlık konusu olmadığını belirtti.

Katar’ı suçlayan ABD Başkanı Donald Trump’la ilgili bir soruya da Al Thani, “Trump, Katar’la ilgili sağlıklı bilgilendirildikçe iki ülke arasındaki ilişkilerin doğasını daha iyi anlayacaktır.” karşılığını verdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Bunları kullanabilirsin HTML Etiketler ve nitelikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>