• Bugün: Pazartesi, Şubat 18, 2019

Kürdistan bölgesinde şiddetli deprem oldu

kurdistan-bolgesinde-siddetli-deprem
Admin
Kasım15/ 2017

Kürdistan bölgesinde şiddetli deprem; 328ölü!

Dün akşam saat 21.18’de Halepçe’nin 32 kilometre güneybatısında meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki deprem, 300’den fazla kişinin ölümüne, yüzlerce kişinin de yaralanmasına neden oldu.

ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu, Irak-İran sınırındaki Halepçe kentinin 32 kilometre güneybatısında 7,2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini duyurdu.

Kuzey Irak Kürdistan Bölgesi Deprem ve Meteoroloji Müdürü Fazıl İbrahim, en şiddetli sarsıntının 7,2 olarak kaydedildiğini ve daha şiddetli bir deprem beklenmediğini söyledi.

Deprem Irak Kürdistanı ve birçok çevre ülkelerde hissedilirken, Süleymaniye’nin Derbendihan ilçesinde ölümler yaşandı. Derbendihan’da 6, Gulala’da 1 kişi yaşamını yitirdi.

Süleymaniye İl Sağlık Müdürü Mirhan Muhammed, Derbendihan’da 50 kişinin yaralandığını kaydetti.

Irak su Kaynakları Bakanı Hasan Cenabi, Derbendihan Barajı yakınlarındaki köy ve kasabalarda yaşayan halkı, barajın yıkılması tehlikesine karşı uyardı.

İran Kürdistanı’nda ölü sayısı yüksek

Sınırın diğer tarafında İran Kürdistanı’nda ölü sayısı 300’ü geçti. Bin 500’e yakın da yaralı var.

Şii Tesnim Haber Ajansı’na açıklama yapan İran Meclisi Milletvekili Ferhad Tecri, gece saatlerinde meydana gelen depremin ardıdan Kasrı Şirin, Serpulzihab ve Selas Bawecani’de 155 kişinin öldüğünü, ikibin 500’ün üzerinde kişinin yaralandığını söyledi.

İran devlet televizyonuna konuşan Kırmaşan Eyaleti Vali Yardımcısı Mücteba Niykkerdar da göçük altında çok sayıda insan bulunduğunu dile getirdi.

Son bilgilere göre Kırmaşan’da 141 kişi hayatını kaybetti, 600 kişi de yaralandı. Ezgel’de 4, Gaware’de 3, Kırınd’da 13, Serpeli Zehaw’da 97, Sawlas’da 9, İslamabad’da 13, Kasrı Şirin’de ise 2 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Artçı depremler

21.18’deki 7.3’lük depremin ardından saat 00.33’te 4.8’lik bir deprem meydana geldi. 00.33’te Güney ve Doğru Kürdistan sınırda meydana gelen depremin ardından Güney’de saat 01:31’de, 4.6 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi.

Kuzey Irak Kürdistan Bölgesi Tarım ve Su Kaynakları Bakanı Abdulsetar Mecid yaptığı açıklamada, acil yardım ekiplerinin çalışmalara başladığını belirtti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Bunları kullanabilirsin HTML Etiketler ve nitelikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>