• Bugün: Cumartesi, Şubat 16, 2019

Meyvelerin ve sebzelerin sağlığımıza faydaları

 • 1266
 • 1266
 • 1266
 • 1266
 • 1266
 • 1266
 • 1266
 • 1266
 • 1266
 • 1266
 • 1266
 • 1266
 • 1266
 • 1266
 • 1266
 • 1266
 • 1266
 • 1266
Admin
Temmuz20/ 2017

Kış aylarında tüketilmesi gereken sebze ve meyveler

Havaların soğumasıyla birlikte sebze ve meyveler bitkisel bir çözüm olarak insan sağlığı için önemli bir yere sahip. Raflarda yerlerini alan sebze ve meyvelerin faydaları insanlar için bulunmaz hind kumaşı niteliğinde.

Kış aylarının gelmesi ile birlikte tezgahlarda görmeye başladığımız meyve sebzeler insan sağlığı için önemli bir yer teşkil ediyor. Bir çok insan tarafından bilinen ancak çok tüketilmeyen sebze ve meyvelerdeki şifalar işte şöyle:

Sağlıklı bir alternatif olan pırasanın mevisimi geldi

A ve C vitamininden zengin olan pırasa, bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Pırasayı mevsiminde mutlaka tüketilmesi gereken bir sebzedir. Düşük kalorili bir sebze olduğu için diyet yapan kişiler için de sağlıklı bir alternatif.

Kalp damar hastalıkları ve bir çok hastalık için Ispanak tüketin!

C ve E vitamininden zengin olan ıspanak, lutein, zeaksantin, betakaroten ve glutatyon gibi bileşikleri içeren adeta bir antioksidan deposu. Kalp ve damar hastalıklarından kabızlığa, kanserden diyabete birçok hastalığa iyi gelen, hem su oranı yüksek hem de düşük kalorili bir sebze. Ispanak pürin bazından zengin olduğu için ürik asit yüksekliği olanlar veya gut hastaları kontrollü tüketmeli.

Vücuddaki toksinlerin atılması için Nar en etkili çözüm

Antioksidan bakımından çok zengin olan nar, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesinin yanı sıra idrar söktürücü etkisiyle de vücuttan toksinlerin atımını kolaylaştırıyor. Meyve olarak yenilebileceği gibi aroma vermek için salatalara da eklenerek de tüketilebilir.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için Kereviz yiyin

Kereviz Yükek lifli yapısıyla tok kalmaya yardımcı olurken, idrar söktürücü etkisiyle ödem şikayetlerini azaltıyor, kabızlığı önlüyor. Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren, kansere karşı koruyucu olan etkisini “apigenin ve luteolin” adlı flavonoidlerle sağlayan kereviz, potasyum içeriğiyle yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı oluyor. Kerevizi zeytinyağlı yemek şeklinde, salatasını yaparak ya da meyve ve yeşil sebzelerle birlikte blenderize ederek smoothie şeklinde tüketebilirsiniz.

Balık ve et tüketmeyi sevmeyenler için Cevizin tam zamanı!

Sonbahar aylarında bol bol tüketilmesi gereken taze ceviz hem omega 3 hem de E vitamini içerdiği için çift etki ile bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Balık tüketmeyen kişiler ve vejetaryenler için iyi bir omega 3 ve protein kaynağı. 100 gramı 654 kalori olduğu için kilo vermek veya korumak amacında olanlar günde 3-4 adet cevizi geçmemeli.

Portakal ve mandalinaları meyve şeklinde tütektin!

Turunçgiller deyince kuşkusuz akla bağışıklık sisteminin bilinen koruyucusu C vitamini geliyor ancak turunçgillerin vitamin içeriği sadece C vitamini ile sınırlı değil. Diğer bir antioksidan vitamin olan A vitamininin ön maddesini (beta karoten) de içeriyor ve bu çifte vitamin sayesinde hem vücut direncini yükseltiyor hem de soğuk algınlığına karşı koruyor. Mandalina ve portakal gibi turunçgilleri suyunu sıkmak yerine meyve şeklinde tüketmek, kilo kontrolü ve kan şekerinin kontrolünü sağlamada yardımcı.

Yüksek C vitamini ile Trabzon hurması en güzel lezzetlerden

Trabzon hurması beta karoten ve C vitamini içeriğiyle kanserden koruyucu, bağışıklık sistemini kuvvetlendirici güçlü bir antioksidan deposu. Yüksek lif içeriğiyle kötü kolesterolü düşürüyor, kan basıncının kontrolüne yardımcı olarak kalp-damar hastalıklarından koruyor. Tatlı isteğini bastırmada da oldukça başarılı olan 1 orta boy Trabzon hurması 2 porsiyon meyveye denk geliyor. Diyette tatlı niyetine yarım Trabzon hurmasının üzerine 2-3 adet kırılmış ceviz ekleyip tarçın serperek muhteşem bir tatlı elde edebilirsiniz ya da kahvaltıda yoğurt ve yulafla beraber klasik kahvaltıya bir alternatif olarak tüketebilirsiniz.

Gözleriniz için bal kabağı yiyin!

Sonbaharın şifalı besini bal kabağı, kendisine turuncu rengi veren ve güçlü bir antioksidan olan beta karoteni yüksek miktarda içeriyor. Antioksidan vitaminlerden C vitamini yönünden de zengin olan bal kabağı bu özellikleri ile bağışıklık sistemini güçlendiriyor, göz sağlığını koruyor ve kansere karşı vücudu savunuyor. Bal kabağı yüksek lif içeriğiyle kötü kolesterolü düşürürken, bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı oluyor. Antioksidan kapasitesi çok yüksek olan bu şifalı sebze aynı zamanda erken yaşlanmayı önlüyor.

Soğuk algınlığı ve öksürük için turp bire bir çözüm

Güçlü antioksidan kapasiteye sahip olan turp idrar söktürücü etkisiyle toksin atımını sağlıyor, soğuk algınlığına karşı koruyor ve öksürüğün azalmasına yardımcı oluyor. Salatalarda ya da dilimler şeklinde atıştırmalık olarak ara öğünlerde rahatlıkla tüketilebilir. Üstelik düşük kalorili ve tokluk sağlamaya yardımcı.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Bunları kullanabilirsin HTML Etiketler ve nitelikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>