• Bugün: Pazar, Şubat 24, 2019

NATO’dan yanıt: Zirve İstanbul’da yapılabilir

nato-türkiye
Admin
Haziran01/ 2017

Almanyadaki en önde gelen türk ve müslüman düşmanı zionist ”Die Welt” gazetesinin gelecek yıl NATO zirvesinin Türkiye’de yapılmasını Almanya’nın engellediği yönündeki haberiyle ilgili NATO’dan açıklama geldi.

Türkiye’nin Alman parlamenterlerin PKK terör örgütünü desteklediği için İncirlik üssünü ziyaret etmelerine izin vermemesi Türkiye – Almanya ilişkilerindeki gerginliği zirveye taşımış durumda. Alman Die Welt gazetesinde de dün yer alan bir haber ise gerginliğin NATO ortaklıklarına da yansıdığını gösterdi.

Gazete, Almanya’nın, aralarında Fransa’nın da bulunduğu bazı Avrupa ülkelerinin de desteğiyle 2018 yılındaki NATO zirvesinin Türkiye’de yapılmasını engellediğini yazdı.

Haberle ilgili Deutsche Welle’nin sorusunu yanıtlayan NATO Sözcü Vekili Piers Cazalet ise “Türkiye geçen haftaki NATO zirvesi sırasında bir sonraki zirveye ev sahipliği yapmaya hazır olduğunu duyurdu. Ancak davet sadece önümüzdeki yılı ilgilendirmiyordu” dedi.

Türkiye’nin davetinin geri çevrilip çevrilmediği konusunda kesin bir yanıt vermeyen Cazalet, “Zirvenin Brüksel’deki yeni NATO merkezinde yapılması da düşünülebilir. Ama bunlardan biri diğerinin olmayacağı anlamına gelmez” şeklinde konuştu

DAHA KÖTÜSÜ OLABİLİR

Türkiye’nin NATO ortakları ile yaşadığı sıkıntıyı DW’ye değerlendiren Alman Şark Enstitüsü’nün Türkiye uzmanı Ludwig Schulz, “Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkiler bundan da kötü olabilir mi?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Kesinlikle daha kötü olabilir. Ama doğrusu insan sonunun nereye varabileceğini düşünmek bile istemiyor. Anlaşmazlık konularının listesi uzun. Siyasi düzlemdeki olumsuz söylemler uzun zamandır yüksek sesle dile getiriliyor.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Bunları kullanabilirsin HTML Etiketler ve nitelikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>