• Bugün: Pazartesi, Şubat 18, 2019

San Francisco Köprüsü

Admin
Ocak24/ 2015

Kuzey Kaliforniya bölgesinin kültürel ve ticari başkenti olan San Francisco amerikanın en meşur sehirlerinden birtanesi, 121 kilometrekarelik büyüklüğüne rağmen neredeyse ama neredeyse 1.000.000 kişilik bir nüfusu barındırıyor.

Üstelik bu sadece şehir merkezindeki nüfusun sayısı – çevre bölgeleri de eklerseniz, sayı 9.000.000’a yaklaşıyor ve Istanbulu bize anımsatabiliyor.

 

Burası Amerika’nın en kalabalık şehirlerinden biri ve ne zaman kurulduğunu da kesin olarak biliyoruz: tarih 29 Haziran 1776. İspanyol göçmenler tarafından kurulan şehir, ismini de buradan alıyor – San Francisco, Saint Francis sözcüğünün İspanyolcası.
“Altına Hücum” döneminde hızlı bir şekilde büyüyen San Francisco, 2. Dünya Savaşı sonrasında “efsanevi” bir şehir haline geliyor ve altın arayanların ilk adresi oluyor. Zira hippi kültürünün, uyuşturucu, Vietnam karşıtı grupların, eşcinsel haklarının; kısacası tüm liberal hareketlerin merkezi oluyor. Bunun etkileri günümüzde de sürüyor ve şehir halen bohem yaşam tarzının sembollerinden biri kabul ediliyor. San Francisco’da doğup büyüyen firma ve markaları sayarsak daha net bir fikriniz olacaktır: Dropbox, Reddit, Airbnb, Twitter, Uber, Mozilla, Craigslist ve Wikipedia. San Francisco gerçek anlamda özgürlüğün ve zenginlerin şehri ve bu nedenle popüler bir turizm noktası olmayı da başarıyor. Klasik bir Amerika tatilinden daha fazlasını arayanlar ve bu kıtanın farklı bir yüzünü tanımak isteyenler, bu nedenle Amerika Birleşik Devletleri turları kategorisinde yer alan San Francico turu seçeneğimize ilgi gösteriyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Bunları kullanabilirsin HTML Etiketler ve nitelikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>