• Bugün: Cuma, Şubat 22, 2019

Sanayi üretimi yükseldi

Admin
Haziran08/ 2017

Sanayi üretimi yükseldi başta otomotiv ve tekstil olmak üzere gıda hariç tüm alanlarda önemli yükselişler kaydetti. Yüzde 6.7 artan sanayi üretiminin 2.1 puanı helikopter ve diğer havacılık ürünleri üretiminden geldi.

 

Sanayi üretimi 2014 Ocak ayından bu yana en yüksek artışı gösterdi. Sanayi üretimi Nisan ayında başta otomotiv olmak üzere ulaşım araçları imalatı öncülüğünde ve hükümet teşviklerinin desteğiyle yüzde 6.7 tırmandı. Takvim etkisi arındırıldığında ortaya çıkan yüzde 6.7’lik büyümenin 2.1 puanı helikopter üretiminden geldi. Uzay araçları, gemi, bisiklet, motosiklet, uçak ve uçak malzemeleri, helikopter ve savunma sanayi ürünlerini içeren “Diğer ulaşım araçları imalatı” kalemi geçen yıl nisan ayına göre tam yüzde 133.9 tırmanış kaydetti. Yükseliş ise büyük oranda uçak, gemi ve uzay araçlarından ziyade helikopter üretimi kaynaklı oldu.

Özellikle savunma sanayii ağırlıklı helikopter üretiminin yanı sıra sivil amaçlı helikopter üretiminin de artış kaydettiği belirtiliyor. Otomotiv üretimini içeren motorlu kara taşıtı imalatı nisan ayında yıllık yüzde 19.6 artışla geçen aya göre daha iyi performans gösterdi ve sanayi üretimindeki artışa 1.4 puanlık katkı yaptı. Böylece ulaşım araçlarının toplam katkısı 3.5 puanı buldu.

YATIRIMLAR DA ARTIYOR

Gazete Habertürk’ten Rahim Ak’ın haberine göre Nisan ayı sanayi üretiminde, yıllık bazda sermaye (yatırım malı) ve dayanıklı tüketim mallarında sırasıyla yüzde 24.7 ve yüzde 16.2’lik geçen aydan güçlü artışlar olurken, enerji üretimi yüzde 7.5, aramalı üretimi ise yüzde 2.2 yükseldi. Dayanıksız tüketim malı üretimi gerileyen tek kategori oldu ve yıllık yüzde 2.5 düşüş gösterdi. Sanayi üretimindeki yıllık yükselişe en büyük katkıyı 3.8 puan ile sermaye malı yani yatırım malı üretimi yaparken, enerji üretiminin 1.1, dayanıklı tüketim ve ara malı üretimlerinin ise 0.8’er puan katkısı oldu. Dayanıksız tüketim malının katkısı ise 0.6 puan ile negatif etki yaptı.

BÜYÜMEYE YANSIYACAK

Nisan verisi sanayi üretiminde yılın ilk çeyreğinde gerçekleşen yüzde 1.8’lik artış ve mart ayındaki yüzde 2.8’lik artış ile kıyaslandığında büyümedeki ivmelenmenin de ikinci çeyrekte kuvvetli olacağını teyit etti. Ekonomi yönetimi yüzde 4.4’lük büyüme hedefinin artık daha ulaşılabilir hatta aşılabilir olduğunu belirtirken hem ekonomistler hem de uluslararası kuruluşlar Türkiye ekonomisine ilişkin büyüme beklentilerini yukarı yönlü revize ediyorlar.

Sanayi üretimi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Bunları kullanabilirsin HTML Etiketler ve nitelikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>