• Bugün: Salı, Şubat 19, 2019

Sıcak hava ve sağlık

sicak-ve-nem-kalbimizi-tehdit-ediyor
Admin
Temmuz20/ 2017

Sıcak ve nem kalbimizi tehdit ediyor

Özellikle kalp sağlığında tehdit olan sıcak ve nemli havalarda, böbrek yetmezliği ve solunum hastaları ile kilo problemi bulunanların da dikkatli olması gerekiyor. Çünkü aşırı sıcak nemle birleştiğinde çok daha tehlikeli bir hale geliyor.

Aşırı sıcak ve nemli havalar özellikle kalp damar, hipertansiyon ve kalp yetersizliği sorunu olan kişiler için risk taşıyor. Cildin kan dolaşımı vücut ısısını sabit tutan en önemli mekanizmalar arasında yer alıyor. Cildi besleyen damarlar soğukta büzüşürken, sıcakta genişleyerek vücuttaki ısı kaybını azaltmaya veya artırmaya çalışıyor. Bu da kalbin daha fazla çalışmasını gerekli kılıyor.

Kalp yetmezliği bulunan kişilerde kan akımının ağırlıklı olarak cilde yönlenmesi, hayati organlara olan kan akımının azalmasına yol açabiliyor. Bunun yanı sıra kalp yetmezliği olan kişilerin çoğunluğu idrar söktürücü ilaçlar kullandığı için terleme yoluyla daha fazla sıvı kaybediyor.

sicak-ve-nem-kalbimizi-tehdit-ediyor_1

Kalp krizini önlemek için bol su tüketmeliyiz

Yapısı gereği en küçük bir sıcaklık artışında kendini soğutmaya çalışan vücutta öncelikle terleme başlıyor ve kan damarları genişliyor. Terleme ile vücut sıvı kaybettiğinden dolayı özellikle sıcak havalarda yeterli miktarda sıvı tüketmek önem arz ediyor.

Nemli deriden su buharlaşırken cild de soğumaya başlıyor, bundan sonraki mekanizma ise, “Sıvı ve elektrolit denilen tuz ve mineraller kaybediliyor. Damarlarda dolaşan sıvı hacminin azalması, kanın akışkanlığının ve böbreklerden geçen kan miktarının azalmasına neden oluyor. Bu durum, yeterli sıvı alınmadığı takdirde böbrek fonksiyonlarında bozulmaya yol açabiliyor. Bunu dengelemek üzere böbrek ve böbreküstü bezlerinden salgılanan maddeler damarların büzüşmesine ve ani tansiyon yükselmeleri ile kalp yetmezliği bulgularının artmasına neden olabiliyor. Kalp krizleri yaz mevsiminde daha da artıyor. Buna tuz ve elektrolit kaybı ile birlikte kanın pıhtılaşma oranında artış olması da yol açıyor. Bu nedenle, by pass ya da kalp kapak değişimi ameliyatı geçirmiş, kalp damarlarına stent takılmış veya bilinen bir kalp-damar rahatsızlığı olan kişilerin yaz aylarında bol su tüketmesi gerekiyor” şeklinde.

sicak-ve-nem-kalbimizi-tehdit-ediyor_2

İlaçlar sıcak havaya göre düzenlenmeli

Hipertansiyonu bulunan ve idrar söktürücü ilaçlar kullanan kişilerin de özellikle sıcak havalarda yeterli miktarda sıvı almaları önem taşıyor. Aksi takdirde sıcakta ani tansiyon düşmeleri ve böbrek fonksiyonlarında bozulmalar görülebiliyor.

Hipertansiyonun çok net belirtileri olmadığından kolay fark edilmiyor, “Bu nedenle özellikle mevsim geçişlerinde kan basıncındaki değişikliklerin daha yakından izlenmesinde fayda görülür. Yüksek tansiyonu bulunan kişilerin ilaç kullanımlarının doktorları tarafından yaz dönemindeki sıcak havalara uygun şekilde yeniden düzenlenmesi önem taşır” demekte fayda var.

sicak-ve-nem-kalbimizi-tehdit-ediyor_3

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Bunları kullanabilirsin HTML Etiketler ve nitelikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>